Get More details about this event!

Happy Coding
November 13, 2020
8:30 am - 9:00 am

Registration

Participants and Guests arrive

9:00 am - 9:05 am

Welcome and Housekeeping by MC

9:05 am - 9:10 am

Welcome to the Country

9:10 am - 9:15 am

Opening Speech by CDU Vice-Chancellor

9:15 am - 9:20 am

Video Presentation about IT CodeFair

9:20 am - 9:40 am

Academic Excellence Award Presentation by Kathleen Robinson

1. Jani Petteri Junno
2. Abhijith Reddy Beeravolu
3. Zachary Daniel Saynor
4. Yuva Sree Alturi
5. Gary Leigh
6. Alistair Holzberger
7. Chrishan Dhanushka Peiris
8. Suraj Gurung
9. Hardik Thaker
10. Harshitha Acha
11. Jiayi Dai
12. Kam Hung Kuo
13. Menuka Rai
14. Reema Bali
15. Nathan Wilson
16. Sachin Malik
17. Shaakya Weerasudera
18. Augustine Joel Thorbjornsen
19. Zephyr Eecen Dobson
20. Declan Smyth

9:40 am - 9:45 am

Ex-CodeFair alumni to talk about his/her experience.

9:45 am - 10:00 am

First Keynote Speaker

Krishan Maheson (Digital Innovation Manager - City of Darwin)

10:00 am - 10:15 am

Second Keynote Speaker

InterSystems

10:15 am - 10:25 am

Judge Briefing and marking sheet handouts

10:25 am - 10:35 am

Morning Tea

10:35 am - 12:15 pm

Coding and poster presentation and People's Choice Award voting

Results are to be handed over to at the reception desk

12:15 pm - 1:00 pm

Lunch

12:55 pm - 1:10 pm

Announcement to assemble in Ballroom

1:10 pm - 1:15 pm

Announcement about Cybersecurity Scholarship recipients

1:15 pm - 1:35 pm

Award Distribution

Codefair Ambassadors Certificates
1. Mayra Dwight
2. Shradha Pandey
3. Mohammad Taifur Rahman
Code Fair Competitions Awards Presentation
1. Cyber Security Challenge, Runner Up & Winner
2. Poster Competition, Runner Up & Winner
3. Developing Coders, Runner Up & Winner
4. Capable Coders, Runner Up & Winner
5. Proficient Coders, Runner Up & Winner
6. Ada Lovelace Award
7. Digital Experience Award
8. Best Environmental Application Award
9. Business Innovation Challenge, Runner Up & Winner
10. Coding Innovation Award.
11. People's Choice Award
ANNOUNCEMENT of the 4 Outstanding Entrants

1:35 pm - 1:45 pm

Token of appreciation to sponsors

Token will be distributed by Prof Robert Fitzgerald

1:45 pm - 1:50 pm

Vote of Thanks

Vote of thanks to sponsors and others by Prof Robert Fitzgerald

1:50 pm - 1:55 pm

Closing Speech

1:55 pm - 2:00 pm

Word of Thanks

Word fo Thanks by Prof David Young

2:00 pm - 2:15 pm

Afternoon Tea

2:15 pm - 3:30 pm

Employer Speed Dating